DefineBurada.CoM

DefineBurada.CoM (http://www.defineburada.com/forum/index.php)
-   Tümülüs Mezarları Hakkında Bilgiler (http://www.defineburada.com/forum/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Tümülüsmü höyükmü (http://www.defineburada.com/forum/showthread.php?t=3591)

gizemli_KRAL 10-31-2011 12:16 PM

Tümülüsmü höyükmü

Toplam 3 Eklenti bulunuyor.
fotografları yuklemekte sıkıntı yasıyorum ıns yuklemısımdır

gizemli_KRAL 10-31-2011 12:28 PM

Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
...................

gizemli_KRAL 10-31-2011 12:38 PM

kırmızı oklarla ısaretledıgım yer yapının batı kısmı o ısaretledıgım yerden asagıya dogru ucgen seklınde buyuk bır duwar war .toprak kayıpta yapı ortaya cıkmasın dıye orulmus galıba buyuk taslarla.derede batı kısmında.toprak yapının hemen kuzeydogu kısmından tasınmıs.

gizemli_KRAL 10-31-2011 12:53 PM

bu cevrede bol bol canak comlek kırıkları var.yapının yuzeyınde yırmı otuz santım topragın ıcınde ucgenın orta yerlerınde .1 adet salonina ya aıt ustunde kadın resmı olan bır para bulduk gecen yıl .bı kac parca demır kapı zırzası gıbı.bı kac tane ınce mawı yesıl renkte fıncan sapı gıbı yada bılezık gıbı kırık cam.bol bol hayvan kemıgı cıkıyor.odun yanıgı.boyle seyler cıkıyor dolma toprakta.horosanın ıcınde hıc bısey cıkmadı

gizemli_KRAL 10-31-2011 01:11 PM

Toplam 3 Eklenti bulunuyor.
yakın cewrede bol mıktarda su kaynakları war tarım arazısıde gayet guzel

gizemli_KRAL 10-31-2011 01:22 PM

Toplam 2 Eklenti bulunuyor.
............ Fotograflarda bıraz sıra karıstı kusura bakmayın

gizemli_KRAL 10-31-2011 01:51 PM

horosanı tamamen kırdım alt yerlı kaya.ucgen dedıgım yerın en alt kısmını estım duwar war buyuk taslaarla orulu ucgen duwar fotodan bellı olurmu bılmem ama bıraz esınce buyuk yaslarla orulu duwar cıkıyor resmı altta.sımdı yorumlarınızı bekklıyorum.ıstedıgınız yerden foto cekıp yukleyebılırım.saygılar

tarıkziyad 10-31-2011 03:05 PM

timülüs kurallarını saglıyorsa tlmülüstür ki saglamıyor bence höyük olma olasılıgı da zayıf eski bir yapının kalıntıları üzerinde olma olasılıgınız yüksek tabiiki benim görüşüm ustalarımıda dinlemek lazım

formen16 10-31-2011 05:14 PM

Alıntı:

tarıkziyad Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 22135)
timülüs kurallarını saglıyorsa tlmülüstür ki saglamıyor bence höyük olma olasılıgı da zayıf eski bir yapının kalıntıları üzerinde olma olasılıgınız yüksek tabiiki benim görüşüm ustalarımıda dinlemek lazım

gizemli_KRAL kardeşim;tarıkziyad arkadaşımızın burasının tümülüs olmadığı düşüncesine bende katılıyorum.O senin mezar oyması dediğin işaretlerde doğal.
Ne olmadığı konusunda hemfikir olduktan sonra,burasının ne olabileceğine gelelim.
Fotoğraflara göre kaba bir işçilikle yapıldığı görülen ve içeriden de sıvasız olan üçgen şeklindeki duvarın,avlu duvarı olduğunu söyleyebiliriz.

Yine fotoğraflara göre horasanlı bölgedeki duvarların iç yüzeyi de sıvasız gibi duruyor.Bu durumda burasının muhtemelen bir açık hava tapınağı olabileceğini ve hristiyanlığın hakimiyetinden sonra Yunanlılarca NAOS Latinler'ce cella (kella okunur) denilen tanrı-tanrıça heykellerinin bulunduğu en özel bölümlerdeki heykellerin tahrip edilip,bütün girişlerin de buradaki gibi taşlar yığılarak,üzerine de herhangi bir işçiliğe bile lüzum görmeden kabaca horasan harcı dökülerek kapatılmış olabileceğini düşünüyorum.
Duvarlar sıvalı dahi olsa,horasan harcının özensiz olarak kabaca döküldüğünü gördükten sonra,bu düşüncemin değişmeyeceğini de ayrıca belirtmek isterim.

Olanlar eğer benim tahmin ettiğim gibi ise,eski pagan inançlarını putperestlik olarak görüp;tapınaklar dahil bu döneme ait ne varsa yok eden hristiyanların; burada kayda değer bir şey bırakmış olabileceğine doğrusu pek ihtimal vermiyorum.
Son olarak burası senin benim gibilerin değil,arkeologların uğraşması gereken bir yer.Orhan Abi'nin"VAZGEÇ GÖNLÜM" şarkısını biliyorsun değilmi?
Saygılar.

gizemli_KRAL 10-31-2011 05:29 PM

hocam oymalar dogal degıl bunu kesın olaarakk soyleyebılırım.ewet horosan kabaca dokulmustu ve horosan dokulurken saga sola taşmasın dıye etrafı buyuk taslarla orulmustu.ucgen yer awlu olabılecek bır yer degıl benım kanaatımce cunkı haddınden fazla bayır.tapınak olma olasılıgı war dedıgım yapının onu awlu mesela hocam onun duvarındada horosan war baskada hıc horosan yok.burasına hıc dokunulmamıs daha once hocam el bıle degmemıs.ayrıca benım tapınak dedıgım yer dedemden kalma tapulu yer.ha bu horosanlı yere gelınce.sız ne dersenız dıyın benım gıbı buranın ne oldugunda kararsızsınız bence yıllardır arastırmadıgım yer kalmadı buna benzer baska bır ornek bulamadım gormedım.ayrıca ben orhan baba hayranıyım hocam bu gonul wazgecmez hocaam oraya kıymet werıyorum.sunu samımıyetle soyleyeyımkı oranın bambaska bır hawası var huzur werıyor bana.yorumlarınız ıcın tskr.saygılar

WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:38 PM.