Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-15-2010, 02:22 AM   #2
Gaziosmanpaşa
Moderator

Gaziosmanpaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 313016
Gaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond repute

4-Mısır Piramitleri
Dünyanın en ünlü lahitidir.Firavunlar için yapılmış sırrı hala çözülememiş gizemli bir yapıdır.MÖ.2.650 yılında tamamlandı.Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşan tek eser, Mısır'daki Keops Piramididir. Mısır'ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında
bulunmaktadır.
Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.
Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır'ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops'un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops'un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren'e aittir. Küçük piramitise M.Ö. 2500'lü yıllarda hüküm süren Mikerinos'a aittir.Keops Piramidinin yüksekliği 138 metredir. Tepeden 10 metre kadar
aşınmıştır.Bazıları 10-15 ton ağırlığında olan 2.300.000 adet blok taşın üst üste yığılmasıyla oluşturulmuştur. Bir kenarı 227 metre olan dörtgen tabanı 50.524 metrekarelik bir alanı kaplar. Piramidin iç ortasında, tepeden 100 metre kadar aşağıda ve tabandan40 metre kadar yukarıda firavunun odası vardır. Firavunun mumyası, hazinesi ve özel eşyası bu odaya konmuştur. Oda 10,5 metre uzunlukta, 5 metre genişlikte ve 6 metre yüksekliktedir. Buraya 50 metrelik bir dehlizden girilir. Biri kraliçeye ait olan iki oda daha vardır.Tarihçi Herodot'a göre, ağır granit blokları, piramidin üst bölümlerine çıkarmak için 925 metre boyunda, 19 metre genişlikte bir rampa yapılmıştır.
Sadece bu rampanın yapılması bile 10 yıl sürmüştür. Bu muazzam
mezar, üç ayda bir toplanan 100.000 esirin çalışmasıyla 30 yılda
tamamlanmıştır. Daha sonra da Keops'un ve eşinin mumyalanmış cesetleri bu mezara yerleştirilmiştir

5-Valley of the Kings/MISIR
Mısır'da bulunan Krallar Vadisi dünyanın bilinen en eski arkeolojik alanıdır.1922'de keşfedilen buradaki mezarlarda Firavunlar bulunuyordu.Lahitler açıldığında içerisinde zehirli gazlar bulunduğu ortaya çıktı.Bu gazlar lahitleri açanlanların zehirlenmesine neden oldu.
Eski Mısırlılar yazılı tarihleri boyunca Güneş'e bir tanrı olarak taptılar. Birçok değişik tanrı—Ra ya da Re, Amon ve ikisinin bileşimi Amon-Ra da dahil—Güneş kürenin farklı görünümlerinin dışavurumları sayılmaktaydı. Ama İÖ 1353-1336 arasında hüküm süren radikal firavun Ahenaton bir tanrıyı,
Güneş'in saçtığı sıcaklığın cisimleşmiş ifadesi Aton'u neredeyse tek başına egemen konuma yükseltti. Diğer tanrılara adanmış tapınakları ve onları anmak için düzenlenen geleneksel şenlikleri yasaklayarak, Aton için yeni tapınaklar dikti ve ona tapanların hayat verici ışınlarını bedenlerinde hissetmeleri için tapınakların üstünü boş bırakarak gökyüzüne açık tuttu

6-Catacombs of Paris /FRANSA
1.700'lü yıllarda Paris'te meydana gelen veba gibi salgın hastalıklardan ölenler kilisenin kararıyla , kireç ocaklarında yakıldı.Bu maksatla yerin altına yapılmış odalarda binlerce insan kireçlenek ortadan kaybedildi.Kilise tarafından adeta bir vahşet yapılarak yapılan dehşetengiz ceset odalarının varlığı uzun süre bilinmiyordu.Ta ki 1.844 yılında ilk kazılarda
odalar ortaya çıkarılıncaya kadar bu konu gizli kaldı.Ardından yapılan Paris Metrosu'nun inşaatı sırasında bütün Paris'in altının mezar odalarıyla dolu olduğu görüldü.Ortaya çıkarılan bu odalarda görüntüler gerçekten dehşet vericiydi.Hemen her odada yüzlerce insan kafası ve iskeleti bulundu
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg gizanecropolisbb58c4bbix4.jpg (17,3 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg valleyofthekingssarcophce8.jpg (17,3 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg pariscatacombs2wallofbbcv8.jpg (71,6 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Ama.. Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var,
Ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin.
Şimdi benim iki bilgim var, senin de iki bilgin var”
Gaziosmanpaşa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla