Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-21-2011, 08:32 PM   #9
formen16
Tecrübeli Üye

Tecrübe Puanı: 229016
formen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond repute

Alıntı:
menderes1278 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
farmen usta tşk ederim en kısa zamanda ordayım
tarık usta taş atmışsın bana değdi, buyur gel gezdiririm.
menderes1278 dostum.Ben açılmış olan zemin üstü (khamosorion tipi) mezarın yanındaki sunu oymasını işaretlerken;orada bakılması gereken bir durum olduğundan değil,sadece ÖRNEK OLMASI açısından dikkat edilmesini istemiştim.Çünkü eğer bakılırsa oyuğun çapı ve derinliği ile mezara olan uzaklığının,o bölgedeki diğer mezarlarda da yaklaşık aynı oranlarda olduğu görülecektir.
O günkü insanlar ölen sevdiklerinin hatırasını yad etmek amacıyla,sanki hayattaymışlar gibi onlarla birlikte yiyip-içmek için;sık,sık yakınlarının mezarlarına gider,bu çukurlara yiyecek-içecek gibi sunular bırakır;bazende içine yağ koyup yakarak bu oyukları kandil olarak kullanırlardı.
Bazı mezarlıklarda hemen her mezarın yakınında bulunan bu oyuklar,bazende birden çok mezarın ortak kullanımına imkan sağlayacak şekilde yapılıyordu.Bu aslında tamamen arazinin yapısıyla ilgili bir durumdur.
Kaya mezarlarının baktığı yön konusu da böyledir.Genel bir yaklaşım olarak girişleri batı-güneybatı olarak öne çıksa da;bazı bölgelerde doğu ve kuzeydoğu ekseninde yapıldığı görülmektedir.
Resim gönderen arkadaşlarımızdan özellikle yön belirtmelerini istememizin sebebi budur.Saygılarımla.