Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-14-2011, 10:02 PM   #5
formen16
Tecrübeli Üye

Tecrübe Puanı: 229016
formen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond repute
Talking

Gaziosmanpaşa arkadaşımıza bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.
Tarihi belgeler Sakalar'ın yani İSKİTLER'in biz Türklerin ataları olduğunu söyler.1996-97 yıllarında Orta Asya'yı dolaşma fırsatı bulan biri olarak,bunun doğru olduğunu;bizdeki değişime rağmen oralarda yaşayan insanların bozulmadan kaldıkları için,ata kültürlerini halen devam ettirmeye çalıştıklarını gördüm.Aradan geçen 15 seneden sonra şimdi ne haldeler bilemiyorum.Globalleşen (Batılılaşan) dünyada,pek ihtimal vermesem de;inşallah halen bozulmamışlardır diyorum.
Konumuz olan altın elbise,Sanat Tarihçileri arasında BOZKIR SANATI olarak adlandırılan yüksek medeniyetin güzel bir ürünüdür.Bu günün teknolojisiyle dahi sanat ve estetik değeri bu kadar yüksek ve kaliteli eserlerin verilemediğini biliyormusunuz?Henüz yerleşik kültüre geçmemiş,çadırlarda ve atların çektiği tekerlekli arabalarda yaşayan bu insanların;altını bu kadar mükemmel işlemeleri İSKİTLERİN bu gün bile hala çözülemeyen enteresan özelliklerinden biridir.
İSKİTLER tarihte Site Devletlerinden başlamak üzere şehirlerin POLİSLERİ ve BOZKIR SANATININ ustaları olarak tanınırlar.
Bu ustalık Pers Sanatını da etkilemiş,dünyadaki çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda sergilenen eserlerde genellikle bu döneme ait olup İSKİT altın ustalarının üslubunu taşırlar.Saygılarımla.