Go Back   DefineBurada.CoM > DEFİNECİYE GEREKLİ OLAN BİLGİLER > Eski Alfabeler
alan tarama | dedektör | toprak altı görüntüleme sistemleri

Seçenekler Thema bewerten Stil
Alt 10-21-2011, 12:01 AM   #1
KOTYORA
Üye

KOTYORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 57013
KOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond repute
Standart Fenike Alfabesi

Fenike alfabesi tahminen M.Ö. 1050 yılında ortaya çıkmış, Fenike dilini yazmak için kullanılmıştır. Günümüzde birçok modern abecenin Fenike alfabesinden doğduğuna inanılır. Arap alfabesi, Latin alfabesi, Yunan alfabesi ve (Yunan alfabesi üzerinden) Kiril alfabesi gibi. Bugün fenike alfabesi ile ilgili arkeolojik kalıntılar, Mısır ve Lübnan'ın tarihî bölgelerinde bulunabilir.

Genel özellikleri

Fenike alfabesi 20 sessiz ve 2 sesli harften oluşur. Günümüz Arap alfabesi gibi iki ünlü sesin cümlede bulunma durumuna göre farklı sesletilirler. Arap alfabesi'nin elif ve ayını gibi, bu dildede aynı sese sahip iki ünlü harf bulunur.
KOTYORA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Facebook'ta Paylaş

Alt 10-21-2011, 11:39 AM   #2
formen16
Tecrübeli Üye

Tecrübe Puanı: 229016
formen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond repute

KOTYORA arkadaşımız alfabeye meraklı.Güzel ve faydalı bir merak.Bu yüzden kendisini tebrik ediyorum.
Allah'ın Kitabı Kur'an ikra (oku) diye başlar.Okumak içinde alfabeyi bilmek gerekir.Kur'an'daki oku emrinin ise,müslümanın bilgi sahibi olması için söylendiğini ve başta insan olmak üzere hayvan,bitki,güneş,yıldız vs. olmak üzere yaratılmış olan her şeyi öğrenmemiz gerektiğini belirtmek için kullanıldığını unutmayalım.Peygamber Efendimiz bile bu yüzden "Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu" demiştir.
Geçmişle ilgilenen kişiler,Tarih Sümerle başlar der.Bunun sebebi de,kayıtlı yani yazılı olmayan bir olayın (gerçek dahi olsa) halk hikayesi-efsane-masal-mitoloji olarak kabul ediliyor olması ve yazının da ilk defa Sümerler tarafından kullanılmasıdır.
Bu vesileyle KOTYORA' ya tekrar çok teşekkürler.Eline sağlık kardeşim.

Alt 10-23-2011, 05:35 PM   #3
KOTYORA
Üye

KOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond reputeKOTYORA has a reputation beyond repute

Alıntı:
formen16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
KOTYORA arkadaşımız alfabeye meraklı.Güzel ve faydalı bir merak.Bu yüzden kendisini tebrik ediyorum.
Allah'ın Kitabı Kur'an ikra (oku) diye başlar.Okumak içinde alfabeyi bilmek gerekir.Kur'an'daki oku emrinin ise,müslümanın bilgi sahibi olması için söylendiğini ve başta insan olmak üzere hayvan,bitki,güneş,yıldız vs. olmak üzere yaratılmış olan her şeyi öğrenmemiz gerektiğini belirtmek için kullanıldığını unutmayalım.Peygamber Efendimiz bile bu yüzden "Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu" demiştir.
Geçmişle ilgilenen kişiler,Tarih Sümerle başlar der.Bunun sebebi de,kayıtlı yani yazılı olmayan bir olayın (gerçek dahi olsa) halk hikayesi-efsane-masal-mitoloji olarak kabul ediliyor olması ve yazının da ilk defa Sümerler tarafından kullanılmasıdır.
Bu vesileyle KOTYORA' ya tekrar çok teşekkürler.Eline sağlık kardeşim.
Aynen Formen ustam, biraz ilgim var alfabelere,kendi çapımda .
Çizgiler ve şekiller zaman içinde nasıl değişmiş,eskiden ne ifade ediyorlardı,şimdi ne ifade ediyorlar merak ettiğim konular arasında.
Ben teşekkür ederim ilginiz için

Alt 10-27-2011, 10:50 PM   #4
istihkam
Guest

Tecrübe Puanı: 0
istihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond reputeistihkam has a reputation beyond repute

son derece onemlı bır konu
alafabeler defınecılık bahsınınde abece'sıdır aslında.
DIKKAT EDILECEK OLURSA KOTYORA KARDESIMIZINDE DEDIGI gıbı bır cok ulusca kullanılan bır alfabe ıfadesı kullanılmıs oyle ıse ORTAK BIR YAN OLAN ''ALFABE'' bu konu uzerınde durmak, bence her BILINCLI defınecının uzerıne dusenbır gorev.

sahsım adına derıne gırmek ıstemıyorum ama ısın sırrıda ALFABE de dıyıp kısa kesıyorum.
istihkam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 10-27-2011, 11:06 PM   #5
menderes1278
Tecrübeli Üye

menderes1278 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 77014
menderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond reputemenderes1278 has a reputation beyond repute

Alıntı:
istihkam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
son derece onemlı bır konu
alafabeler defınecılık bahsınınde abece'sıdır aslında.
DIKKAT EDILECEK OLURSA KOTYORA KARDESIMIZINDE DEDIGI gıbı bır cok ulusca kullanılan bır alfabe ıfadesı kullanılmıs oyle ıse ORTAK BIR YAN OLAN ''ALFABE'' bu konu uzerınde durmak, bence her BILINCLI defınecının uzerıne dusenbır gorev.

sahsım adına derıne gırmek ıstemıyorum ama ısın sırrıda ALFABE de dıyıp kısa kesıyorum.
istihkam usta bu yazına 100 defa katılıyorum ve destekliyorum.
menderes1278 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 10-28-2011, 12:30 AM   #6
DAYI
Tecrübeli Üye

DAYI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 593017
DAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond reputeDAYI has a reputation beyond repute

selamünaleyküm istihkam usta tarihin sırrı yazıdadır.doğrudur çünkü geçmişi yazıları çözdükçe öğreniyoruz. kavimlerin hayatını yaşantısını ve tarihi öğreniyoruz.ama definecilikte elde belge olmayınca yazıda ne gibi bir sır olduğunu açıklarsanız sevinirim.sır yazıdaysa bunca işaretin ne anlamı var.diye düşünüyorum.yanlışmı? yazı geçmişe ışık tutarmı hemde bal gibi tutar.tarihi açıklarmı gayet tabi ..ama burada bizim define işinde yazının hiç bir değeri yoktur desem yeridir sadece ve sadece geçmişi araştıranlar için ışıktır yazı... saygılar

Alt 10-28-2011, 01:59 AM   #7
formen16
Tecrübeli Üye

formen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond reputeformen16 has a reputation beyond repute

Vakit çok geç olduğu için yazı konusuna yarın girmeyi düşünüyordum aslında.
Her ne kadar yazı konusu bizim yaptığımız manada defineciliğin olmazsa olmaz unsurlarından biri gibi gözükmese de (çünkü çoğumuz gördüğümüz kitabe veya mezar taşında yazılanı umursamayız bile) eski bir yazıtı okuyabilmenin bu işle ilgilenen arkadaşlarımız için bazı avantajlar getireceğimi düşünüyorum.
Ülkemizde sayısız kavim yaşayıp,bunlarında bir o kadar alfabesi olduğu için hepsini öğrenmemize imkan yok.Bu konu zaten arkeolojinin kendi içinde bile Sümeroloji,Hititoloji vs.gibi bölümleri olan ayrı bir uzmanlık alanı.
Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu der,konuya bilimsel açıdan bakarsak istihkam ile menderes kardeşlerimiz haklı.Ama defineci anlayışı ile bakıldığında ise,bu kadar mevzu varken bir de alfabeylemi uğraşalım be kardeşim diyen DAYI'da haklı.
İlk emri "OKU" olan bir dinin mensupları olarak,aslında bu mevzu çok su kaldırır;çünkü söylenecek çok şey var deyip lafı şimdilik bağlıyorum.
Okumayı da sadece açıp kitap okumak olarak algılamayın sakın.Çünkü bizi YARADAN oku derken aslında yerdeki ot ile böceği de,gökteki ay ile yıldızı da,istihkam ile DAYI'yı da okumaktan,yani kainatı okuyup bilgi sahibi olmamız gerektiğinden bahsediyor.Saygılarımla.

Alt 10-30-2011, 01:22 AM   #8
KOTYORA
Üye

Define işaretleri sadece oyma,kanal gibi işaretlerden mi ibaret?
Neden H=8 adım M=4 adım B=2 adım
Ve bu harfler hangi alfabedeki harflerin karşılığıdır? Bunlarıda bilmek lazım bence.
Şifrelemelerde harfler de kullanılmıştır.

Alt 10-30-2011, 05:52 PM   #9
formen16
Tecrübeli Üye

Alıntı:
KOTYORA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Define işaretleri sadece oyma,kanal gibi işaretlerden mi ibaret?
Neden H=8 adım M=4 adım B=2 adım
Ve bu harfler hangi alfabedeki harflerin karşılığıdır? Bunlarıda bilmek lazım bence.
Şifrelemelerde harfler de kullanılmıştır.
Değerli arkadaşım;alfabelerde kullanılan (özellikle de grek alfabesindeki) harflerin karşılığı olarak sayısal değerler elbette var.
Şifreleme ise önemli bilgilerin istenmeyen kimselerin eline geçmemesi için insanların muhtemelen yazının icadından beri haberleşme esnasında kullandıkları bir yöntem olmuştur.
Definenin bir yere şifrelenmek suretiyle saklaması elbette ihtimal dahilindedir.Ancak bu durumda şifrelemeyi yapan kişinin,anlamı bilinen bir harf yada sembolü,sakladığı nesneyi bu bilinen anlama dayanarak şifreleyip saklaması mantıklı olabilirmi?Eğer böyle yaparsa gelin benim malımı alın diye millete davetiye çıkarımazmı?
Ama şifresi bilinen bir harfi,kendine göre bir ölçü koyarak pekala kullanabilir.Bu durumda bilinen bütün şifreleme metodlarını bir kenara bırakmış ve kendine göre bir şifreleme yapmış olur.Bu şifrelemeyi de sadece yapan ve yapanın bilmesini istediği kişiler bilir.Senin dediğin gibi şifrelemeyi öğrensek bile,adam eğer özel şifreleme yapmışsa,bu durumda başarılı olma şansımız yine de tesadüflere kalmış olmuyormu?
Bu duruma örnek olarak Aristotales'in öğrencisi ve aynı zamanda Büyük İskender'in resmi tarihçisi olan yeğeni Kallisthanes'ile yaptığı yazışmalarda çiçek bakımı,arıcılık vs.gibi konulardan bahsettikleri;ama yazıldıkları parşömenler özel bir şekilde katlanınca bazı devlet sırlarını paylaşıp,aslında çok farklı şeyleri anlattıkları mektupları verebiliriz.
Şifreli mektuplar kullanma konusunda tarihe geçen ve çok bilinen bir diğer isim ise Jul Sezar'dır.Önemli yazışmalarında,1-2- 3 harf atlamalı yazı şifrelerini sıklıkla uygulamış;kriptoloji biliminde Sezar Şifrelemesi olarakta bilinen çevrimsel alfabeyi kullanmıştır.Saygılarımla.

Alt 10-31-2011, 01:41 AM   #10
KOTYORA
Üye

Şifrelemeler ister kişinin kendisine özel olsun, istersede genel olarak belli bir şeyi ifade etsin farketmez sonuçta harfler kullanılmıştır sizin örneklerinizde bunu açıklıyor Formen16 ustam...

''Definecilikte harfler önemlidir ve bu harflerin hangi alfabeye ait olduklarını bilmek avantaj sağlar'' demek istiyorum sadece.Saygılarımla...

Etiketler
Yok

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: