Go Back   DefineBurada.CoM > OSMANLI TARİHİ > Osmanlı Devletiyle İlgili Çeşitli Bilgiler
alan tarama | dedektör | toprak altı görüntüleme sistemleri

Seçenekler Thema bewerten Stil
Alt 01-13-2009, 09:27 PM   #1
Gaziosmanpaşa
Moderator

Gaziosmanpaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 313016
Gaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond repute
Standart Osmanlı Amerika'dan Vergi Alırdı

ABD 1812 yılına kadar Osmalı'ya haraç veriyordu. Buna sebep olan olaya gelince... 1795'te Cezayir'in şanlı denizcileri (Barbarosun torunları) İspanyol limanı Cadiç açıklarında Amerikan ticaret gemisi Maria'yı, güvenlik açısından olsa gerek, aramak istedi. Geminin kaptanı direnince gemiye ve içindekilere el koydular. Amerikalı denizciler 'savaş esiri' sayıldı. Bu olayın Amerika'daki yankıları büyük oldu. Etkisi geçmeden de başta Douphin isimli gemi olmak üzere, 10 ticaret gemisi de aynı akıbete uğradı. Olay Amerikan Kongresi'nde günlerce tarşıldıktan sonra Cezayir donanmasını etkisiz kılacak bir savaş filosu kurulmasına karar verildi. Bu amaçla Başkan GeorgeWashington'un emrine 688.000 altın dolar tahsis edildi. Donanma kısa sürede kuruldu. Cezair Beylerbeyliği Donanmasıyla birkaç kez savaştı, fakat yenildi. Sonunda Amerika bükemediği eli öptü; osmanlı ile barış antlaşması imzaladı. Amerika'nın İngilizce'den başka bir dille (Türkçe) yazılmasına rıza gösterdiği tek antlaşmadır. Buna göre; Osmanlı Devleti'ne bağlı Cezayir beylerbeyliği, Akdeniz ve Atlantik'te dolaşan Amerikan bandıralı ticaret gemilerini korsanların şeriinden koruyacak. Buna karşılık olarakta Amerikan hükümeti, Osmanlı Devleti'ne her yıl 640.000 dolar ve 12.00 Osmanlı altın lirası (Osmanlı altın lirası bulunamazsa eşdeğeri olan 216.00 dolar) seneviyye (haraç) ödeyecekti. On iki maddelik antlaşma ABD Başkanı G. Washington'la Cezayir beylerbeyi Hasan Dayı tarafından imzalandı. Amerika yıllar boyu anlaşmaya sadık kaldı. Ancak Osmanlı'nın zayıflamasından istifade ederek haraç ödemeyi bıraktı. Hikaye bu kadar... Ve bu hikaye günümüzde insana ne kadar tuhaf geliyor. Yalnız unutmayalım ki, o yıllarda ABD yirmi yaşlarında beş milyon nufuslu küçücük bir devletti, Osmanlı ise o dönemin tartışılmaz tek süper devletiydi.
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg GAZI_HASAN_ PASA1.jpg (92,8 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg port-washington.jpg (87,7 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg doc-1355m(2).jpg (41,5 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
Ama.. Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var,
Ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin.
Şimdi benim iki bilgim var, senin de iki bilgin var”

Konu Gaziosmanpaşa tarafından (01-13-2009 Saat 09:51 PM ) değiştirilmiştir.
Gaziosmanpaşa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Facebook'ta Paylaş

Alt 01-13-2009, 09:38 PM   #2
DAYI
Guest

selamünaleyküm eros 85 elini öpeyim kardeşim nerden buldun bunu ecdada sövenlerin kulakları çınlasın . tırnağının kiri bile olamazlar allah senden razı olsun SAYGILAR

Alt 01-13-2009, 09:42 PM   #3
Gaziosmanpaşa
Moderator

Gaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond repute

sag ol dayıcım
ben senın elını opeyım tahmınımce ben daha kucugum

Alt 01-13-2009, 09:59 PM   #4
sedat_34
Üye

Tecrübe Puanı: 7016
sedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond reputesedat_34 has a reputation beyond repute

geçmişimizle ne kadar övünsek az dır diye bir lafvarya harbidende öyle bizim atalarımız gercekten saygın büyük kişilermiş. emeğine saglık arkadasım
sedat_34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 01-13-2009, 10:15 PM   #5
SEYRANİ
Administrators

Tecrübe Puanı: 349017
SEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond reputeSEYRANİ has a reputation beyond repute

eros85 gerçekten taktire şayan bir çalışma yapmışın
teşekkürler

Alt 01-14-2009, 03:00 AM   #6
boksorapo
Yeni Üye

Tecrübe Puanı: 16
boksorapo has a reputation beyond repute

S.A. İŞTE BİZİM YANLIŞLARIMIZIN BİR ÖRNEĞİ DAHA,

Biz hala kendimizi osmanlının devamı sayıyor ve osmanlıdan bekliyoruz.osmanlının kahramanlığı ile övünmeye devam.

biraz daha sıkışsak ALLAH'A yalvarıp ondan medet arıyoruz..

hala kendimiz birşeyler yaparak bu memlekete nasıl faydalı oluruz düşünmek yerine geçmişimizle övünüyoruz..

Arkadaşlar artık osmanlının devamı değiliz cumhuriyet ilan edildi,bizlerde birşeyler yaparak geçmişe olan özlemimizi canlandıralım hayat verelim...

evet hepimiz o günlerle BÜYÜK DEVLET olmakla övünelim ama ya yanlışlarımızı neden hatırlamıyoruz..

NASIL OLDUDA YIKILDI KOCA OSMANLI İMPARATORLUĞU NEYİN ESİRİ OLDUK KİMLER VESİLE OLDU.

VE BUGÜN YAPILANLAR BU DEVLETE YAPILANLAR HALA O GÜNLERİN DEVAMIMI YOKSA BAŞKA İHANETLERMİ VAR.

KİM HAİN KİM KAHRAMAN...at izi it izinden ayrımı iyi devlet adamıyla kötü kim...iyiye sahip çıkarken kötüyü ne yapacağız,yoksa hala kötülere mükafatmı verilecek.......neyse ALLAH akıl fikir iman kurandan ayırmasın..amin ...apdobaba.....
boksorapo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 01-14-2009, 09:04 AM   #7
DAYI
Guest

selamünaleyküm apo kardeş geçmişini unutan bir millet geleceğine yön veremez. ellbette osmanlının devamıyız bunu inkar etmek aslımızı inkar etmektir biz istesekte yapamayız çünkü insan genlerden noluşur hangimizin gen haritasını çıkartırsak çıkartalım her taraftan ben osmanlıyım diye bağırır. ha şunu dersen anlarım biz osmanlının yaptıkalrı ile övünelim ama ondan daha iyi yapmanın gayreti içinde olalım onu kendimize örnek alalım ama hedefi daha ileri taşıyalım. amamaalesef bizim memleketimizde ama ların sonu gelmez bizim aydınlarımız osmanlıyı bir öcü gibi göstermiş onu yok etmek için elinden gelen her tüğrlü hainliği yapmıştır. ne dil bırakmış ne devlet bırakmış ne din bırakmışlar. herşey yok olmuş velhasıl bu iş çok uzun kardeşim ne sen nede ben çözebiliriz .adamlar öyle bir kılçık atmıuşki şimdi kendileri bile hayret ediyorlar bu millet nasıl bu hale geldi diye... saygılar DAYI

Alt 01-14-2009, 02:26 PM   #8
Gaziosmanpaşa
Moderator

sevgılı apo sen kabul etsende etmesende bız osmanlının devamıyız torunlarıyız ,ayrı bır devletız tabıkı ama devlet yıkıldıktan sonra ustunde yasayan ısanlar yok olmazlar sakın kımse yanlıs anlamasın osmanlıyı ovmemız cumhuruyetı sevmememız degıldır cumhurıyetıde mustafa kemal ataturkude canımızdan mukaddes bılırız
ama suda bır gercektırkı ınsan gecmıste atalarının yaptıklarını okuyup yanlıslarını gorerek ders cıkarmalı ve onların yaptıkları kahramanlıklarla kendılerınde guc kuvvet bulmalıdır

Konu Gaziosmanpaşa tarafından (01-16-2009 Saat 11:31 PM ) değiştirilmiştir.

Alt 01-15-2009, 02:48 PM   #9
boksorapo
Yeni Üye

Tecrübe Puanı: 16
boksorapo has a reputation beyond repute

S.A. Değerli dayım ,eros kardeşim.

Siz benim demek istediğimi yanlış anladnız...

ben osmanlıya bir şey demiyorum illaki osmanlının torunlarıyız ve cumhuriyet çocuklarıyız..

benim demek istediğim ARTIK KİMSEDEN DEĞİL BİRAZDA BAŞKASINDAN İSTEMEK YERİNE BİRAZ KENDİMİZ YAPALIM DİYORUM....

ARTIK UYANALIM DİYORUM..
boksorapo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 01-16-2009, 09:47 PM   #10
Gaziosmanpaşa
Moderator

Smile

Etiketler
Yok

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: