Go Back   DefineBurada.CoM > DEFİNECİYE GEREKLİ OLAN BİLGİLER > Höyükler
alan tarama | dedektör | toprak altı görüntüleme sistemleri

Seçenekler Thema bewerten Stil
Alt 06-21-2010, 07:51 PM   #1
redkit
Tecrübeli Üye

redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 145014
redkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond reputeredkit has a reputation beyond repute
Standart çatalhöyüklü hangi dinden, hangi millettendi?

16.06.2010
Çatalhöyük'teki kazı çalışmaları kapsamında oluşturulan arkeoloji atölyesine katılanlar, uzmanlara 9 bin yıl önce burada yaşayanların dinlerini ve hangi milletten olduklarına ilişkin sorular yöneltiyor.
Konya'nın Çumra İlçesi'nde, koyunun ve keçinin evcilleştirildiği, insanoğlunun yerleşik hayata geçtiği ve ilk sanat eserleri kabul edilen duvar resimlerinin yer aldığı Neolitik dönem yerleşim yeri Çatalhöyük'te kazı çalışmaları, Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ian Hodder başkanlığında sürüyor.
Burada, Çatalhöyük'ün tanıtımını yapmak ve çocuklara tarih bilincini aşılamak amaçlı, Arkeolog Gülay Sert'in koordinatörlüğünde Çocuk Arkeoloji Atölyesi faaliyetleri de devam ediyor.
Arkeolog Gülay Sert, bugüne kadar her yıl yaz ilköğretim okulu öğrencilerine, Shell sponsorluğu, Konya Ticaret Borsası ve Algida firmasının desteğiyle gerçek kazı deneyimi yaşatıp, o dönemin yaşantısı hakkında oyunlarla bilgi aktardıklarını söyledi.
Bu eğitim çalışmasını bu yıl genişleterek Çatalhöyük Arkeoloji Eğitimi Atölyesi adı altında yapmaya başladıklarını anlatan Sert, "14 Temmuza kadar Konya'da görev yapan 375 öğretmeni birer gün Çatalhöyük'te ağırlıyoruz. Çatalhöyük'teki eğitim modeli konusunda kendilerini bilgilendirdiğimiz sunumumuzu verdiğimiz her bir öğretmenimiz, meslek yaşamları boyunca öğrencileri bilgilendirecek. 14 Temmuzdan sonra da gruplar halinde 150 öğrenci ağırlayacağız" dedi.
Çatalhöyük'te, kendileriyle önceden bağlantı kuran ve planlamaya dahil olan kişi ve grupları da ağırladıklarını anlatan Sert, eğitim verdikleri çocuk grubuna bu yıl Afyon, Burdur ve Adana'daki yetiştirme yurdunda kalan çocukları da dahil ettiklerini ifade etti.
Gülay Sert, Çatalhöyük ziyaretçilerinin çoğunluğunun buraya bilinçli şekilde ve öğrenme amaçlı geldiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu etkinliklerde ziyaretçilerimize temel olarak, Çatalhöyük'ün 9 bin yıl öncesinde kalmadığı, bugün de etkilerinin yaşamaya devam ettiğini anlatıyoruz. O gün ile günümüz arasındaki benzerliklerle yaptığımız karşılaştırmalı sunum daha çok ilgi görüyor. Ziyaretçiler en çok, burada 9 bin yıl önce yaşamış insanların dinlerini ve milliyetlerini soruyor. Bu sorunun cevabını şöyle veriyoruz; biz dinimize bağlıyız onlar da atalarına, kurallarına, inançlarına sıkı sıkıya bağlıydı. Zaten bu şekilde bin yıl ayakta kaldılar. Günümüzle çok benzerlik var, ancak onların din anlayışı bugün bildiğimiz tek tanrılı dinlerden çok farklıydı. Milliyetlerini soran kişilere ise 'milliyet' anlayışının Neolitik dönemde olmadığını, sonraki süreçlerde ortaya çıktığını söylüyoruz."
redkit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Facebook'ta Paylaş

Etiketler
Yok

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: